Sahiplendirme Çocuklarımız İçin Önemli

HERŞEY SADIK DOSTLARIMIZIN MUTLU KUYRUKLARI İÇİN !!!

 

Çocuklarımızı düzenli şekilde gezdirmek ihmal edilmemesi gereken bir ZORUNLULUKTUR ve onlar içinde büyük bir İHTİYAÇTIR..
Ancak özensiz bir gezinti onlar için ızdıraba bile dönüşebilir..

01) Çocuklarımızı gezinti genelinde ve özellikle çişlerini yaparken lütfen aceleci bir tavır ile tasmalarından çekiştirmeyin,çünkü bu onlar üzerinde ciddi bir stres sebebidir ve bu stres mutlaka agresiflik,keyifsizlik olarak yine size geri dönecektir..
02) Özellikle kakalarını yaptıkları esnada tasmalarını vücutlarında basınç oluşturmayacak şekilde gevşetin,bu onlara kasılma rahatlığı sağlayacaktır..
03) Gezi temposunu bırakın o belirlesin..Emin olun ''Çişini yapta bir an önce eve dönelim'' ile ''Senin doya doya gezmeni istiyorum'' arasındaki düşünce farkını çok iyi ayırt ediyorlar..
04) Özellikle küçük ırklarda mümkünse sabit değil,flexi tarzı tasma kullanın ve boyun halkası yerine gövde aparatlarını tercih edin,unutmayın hiç bir canlı en zayıf noktasından hükmedilmeyi sevmez..
05) Küçük ırk bir çocuğu gezdirmek aslında bir anlamda ona koruma da yapmak demektir,her an karşınıza çıkabilecek ve huyunu bilmediğiniz büyük ırk bir başka çocuğumuza karşı her zaman uyanık olun ve risk hissettiğiniz anda da her iki çocuğumuzun da güvenliği için kendi çocuğunuzu mutlaka kucağınıza alın..
06) % 100 eğitimli çocuk diye bir şey yoktur..Çocuklarınız ne kadar temel eğitim sahibi olursa olsun kesinlikle tasmasız gezdirmeyin..Unutmayın onlarda en az bizler kadar kontrol dışı reflekslere sahiptir..
07) Gece gezilerinde yanınızda mutlaka bir el feneri bulundurun ve karanlık sokaklarda onun yolunu aydınlatın..Bu,gezinti kalite ve güvenliği için çok önemlidir..
08) Alışveriş yapmanız gereken hallerde mutlaka çocuğunuz ile birlikte girebileceğiniz iş yerlerini tercih edin ve onu kapıya bağlayarak acze mahkum etmeyin..Başka bir çocuğumuz veya insan denen yaratık kaynaklı bir çok üzücü taciz,bizlerin alış verişi esnasında ve çocuğumuz korumasız iken gerçekleşmektedir..
09) Park halindeki her hangi bir araca yaklaştığında mutlaka o aracın her an hareket edip etmeyeceğini kontrol edin ve mümkünse araca yaklaşmasına izin vermeyin..
10) Karşılaştığı ve oyun oynamak istediği başka bir çocuğumuza kesinlikle yoğun ilgi göstermeyin..Tüm çocukları ne kadar seversek sevelim bu bize kendi çocuğumuzu mutsuz etme hakkı vermemektedir..

11) Başka bir çocuğumuz ile oyun oynamaya başladığında ona kesinlikle güçlü tasma hareketleri ile zorluk çıkartmayın,bırakın oynasın..Aksi şekilde davranmak,onu en temel sosyal hakkından mahrum bırakmaktır..
12) İki arada bir derede çocuk gezdirilmez..Ya ona hak ettiği zamanı ayıracak kadar bir süre (Minimum 15 dk) yaratın,yada sadece çişini,kakasını yapsın diye dışarı çıkartıp aşağılamayın,bırakın evinize yapsın..Unutmayın o çocuk o eve tüm bunlar göze alınarak birey yapıldı..
13) Eğer çocuğunuz patilerini yere sabitleyip,istediğiniz yöne gelmiyor ise direnmeyin..Bu onun mutlaka kendince önemli bir şey keşfettiğini gösterir,bunu gerçekleştirmesine izin verin..

14) Kesinlikle patik alıp giydirerek gezdirmeye kalkmayın..Bu,onlar için üretilmiş belki de en gereksiz,saçma ve zararlı şeydir..
15) Uzun yaz yürüyüşlerinde mutlaka yanınızda onun için su donanımı bulundurun ve ne zaman susamış olabileceğini hep gözlemleyin..Diğer çocuklarımız için sokaklara konulmuş olan bilmediğiniz kaplardan su içmesine izin vermeyin..
16) Yürüyüşleriniz de onlar ile konuşun ve onlara önemli olduklarını hissettirin,gezintiden keyif almalarını sağlayın..Karşılıklı itaat ve saygının doğru iletişimden geçtiğini unutmayın,bu çocuklarımız ve sizin için çok önemli bir gerekliliktir..
17) Yuvanıza dönüşte onu mutlaka kısa bir süre de olsa sevin,öpün,koklayın..Bu ona ''Evin önemli bir bireyi ile gezmiş olmaktan mutlu olduğunuz'' hissini verecektir ve mutluluğuna mutluluk katacaktır..
18) Ve sakın ha gezinti esnasında çocuğunuza kem göz ile bakan bir insansıyı cezasız bırakmayın..''Çek şunu buradan'' lafının en basit karşılığı ''Ne diyorsun lan sen rahatsız'' olmalıdır..Ve buda inanın sizin huzurunuz için şarttır.:)

MUTLU KUYRUKLAR

Herşey SADIK DOSTLARIMIZIN MUTLU KUYRUKLARI için