Sahiplenmeden Önce

Bir köpek sahiplenecekseniz, bazı şeyleri bilmeniz ve kabul etmeniz gerekiyor. Çünkü daha önce köpek bakmadıysanız sizin için bir sürpriz hiç hoş olmayacaktır. Sonuçta tolerans gösteremeyeceğiniz bir durum ile karşılaşabilir ve sahiplendiğiniz köpeği geri vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu kesinlikle köpeğin ruh sağlığını bozacak bir durumdur. Tam “Artık evim var! Bir ailem var!” diye sevinip sizin şartlarınıza alışmışken onu tekrar soğuk barınağa bırakmak duyguları ile oynamak ve tekrar terk etmek demektir. İşte bu duruma düşmemek için şunları bilmeniz gerekiyor:

- Evinizin köpek için müsait olması gerekiyor. Apartman dairesinde oturuyorsanız apartmanda sorun çıkıp çıkmayacağını bilmelisiniz. Birçok insan köpek sahiplendikten sonra apartmanda istemediler diğerek geri getiriyor. Bu nedenle çok önemli bir madde! Eviniz bahçeli ise bahçenin köpek için uygun hale getirilmesi gerekiyor. Soğuk havalara dayanıklı bir kulübe, köpeğin dolaşabileceği bir alan ve tuvaleti için yeşil alan gerekiyor. Aynı zamanda bahçe, köpeğin kaçmasına ya da çalınmasına imkan vermeyecek şekilde güvenli hale getirilmelidir.

- Köpeği düzenli gezdirebilecek biri olmalı. Sabah akşam mutlaka gezdirmelisiniz. Eğer yavru bir köpek sahiplendiyseniz tuvalet eğitimi sabır gerektiren bir süreçtir. Evde ilk başlarda her yere tuvaletini yapabilir. Gazete ya da köpek tuvaletine alıştırmanız gerekir. Dışarıya alışana kadar da evde çiş-kaka temizlemeniz gerekir. Bazı köpekler sık sık dışarı çıkarıldığında çok daha hızlı eğitim alırlar, bazıları 1 yaşına kadar ancak öğrenir tutmayı. Sabır ve anlayış gerektiren bir süreçtir ve bu süreçte ona kızamazsınız. Alt bezi kullanan bir bebek gibi düşünmelisiniz.

- Sahiplendiğiniz köpek yavruysa evde yalnız kaldığında dişleri kaşındığı için ve sıkıldığı için eşyalarınızı kemirebilir. Bunun için en güzeli ona arkadaş olacak başka bir köpek daha sahiplenmektir. Ayrıca evden çıkmadan önce daha önce görmediği oyuncaklar verip ilgisini eşyalarınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Ama eşyalarınıza zarar verebilir. Bunu göz önünde bulundurmalısınız. Sonuçta asla ve asla köpeğinizi cezalandırmamalısınız. Pozitif eğitim ile eğitmeli ve bir eğitmenden yardım istemelisiniz. Eğitmen önerebiliriz.

- Köpekler yılda iki kez tüy döker. Hazırlıklı olun! Bütün eviniz tüy olabilir! Bu çok normaldir çünkü yazın kışlık tüylerini dökerler, kışın ise yazlık tüylerini dökerler. Yeni tüyleri çıkana kadar kısa bir süre bile olsa etraf tüy olacaktır. Genel olarak tüy dökmesi de normaldir. Bunun için her gün düzenli taramanız gereklidir. Köpek sahiplenmeden önce aile bireylerinin tüye alerjisi olmamasına dikkat edin.

- Tatile giderken kafessiz bir pansiyona bırakmanız ya da yanınızda götürmeniz gerekebilir. Eğer güvendiğiniz bir yakınınız varsa ondan da köpeğinize bakmasını rica edebilirsiniz. Yanınızda götürecekseniz gittiğiniz yeri köpeğinize göre ayarlamalısınız, pansiyonda bırakacaksanız bütçenizi ayarlamalısınız. Genelde günlük 20-25 TL’den başlar pansiyonlar. Eğer yanınızda götüremiyorsanız kafessiz bir yer bulmanız ya da güvendiğiniz bir yakınınıza bırakmanız çok daha iyi olacaktır.

- Aşılarını düzenli yaptırmanız gerekiyor. 1 yaşına kadar aşıları sıktır ama sonra gitgide azalır. Aşılar genelde 40 - 45 TL’dir, Lime aşısı 90 TL civarındadır. Ayrıca mutlaka danışabileceğiniz ve her an götürebileceğiniz iyi bir veterineriniz olmalı.

- Beslenmesine dikkat etmelisiniz. Evde kendi yaptığınız yemekler ile beslerseniz bu köpeğinizin karaciğerinin yağlanmasına, kalp krizine, deri problemlerine ve obezite gibi ciddi hastalıklara yol açacaktır. İyi marka bir mama ile beslemeniz gerekiyor. En sağlıklısı çiğ et diyetidir ama et almak biraz pahalı olduğu için zorlanabilirsiniz. Bu nedenle çiğ et diyetine yakın kuru mamalar vardır. Bu konuda bize danışabilirsiniz. Ortalama 15 kg mama 140 -170 TL arasındadır ve 1.5 – 2 ay için yeterli olacaktır.

- Köpeğiniz evin içinde bir birey olarak yaşamalıdır. Onun haklarına saygı göstermelisiniz. Bütün gün evde yalnız kalmamalı, karanlık ve camsız bir yerde kilitli tutulmamalı, suyu her zaman erişebileceği bir yerde olmalı, oyun oynayabileceği bir alanı olmalı ve fazlasıyla sevgi görmelidir. Eğer bir gün taşınacak olursanız yeni evinizin köpeğiniz için uygun olmasına dikkat edin. Birçok insan taşınma bahanesiyle köpeğini barınağa bırakıyor ya da sahip arıyor. Bu çok yanlış ve acımasız bir davranıştır. Siz ailenizden birini geride bırakır mısınız?

 - Tüm bu detayları düşünüp tartarak hala dost bir köpek sahiplenmeye hazır mısınız ?

Serdar Yalçınkaya

Kuçu Koçu